امروز روز خوبی بود.. صبح توی فیس بوک یه جمله خوندم که خیلی خوشم اومد ازش.. گفته بود تو دنیا هفت میلیارد آدم وجود داره اونوقت تو میخوای بذاری یک نفر روزت رو خراب کنه؟ جمله ی جالبی بود، گفتم بگم شاید به درد کسی خورد!

 

امروز قرار بود با یه گروه دانشجوی دیگه بریم دادگاه یا Justice center و زندان معروف اتریش رو ببینیم. رفتیم دادگاه رو دیدیم جای واقعا جالبی بود. یه قاضی با 15 سال سابقه ی کار بخش هایی از اونجا رو نشونمون داد و برامون توضیح داد که روند شکایت و دادرسی و پیگیری پرونده ها چطوریه. همزمان که ایشون توضیح میداد ما هم نشستیم جای قاضی و اون هم خیلی با حوصله برامون توضیح میداد روند کار و پیگیری پرونده رو و چند تایی هم خاطره تعریف کرد. یه نکته جالب هم بود توی صحبتاش، موقعی که میخوان قسم بخورن که البته هر کسی با قسم به کتاب آسمانی که بهش اعتقاد داره، اگر کسی دین نداشته باشه یا به خدا اعتقاد نداشته باشه باهاش دست میدن! یعنی با دست دادن قسم میخورن!

داخل زندان رو اجازه ندادن بهمون که ببینیم و موکول شد به یک ماه آینده اما از داخل ساختمون دادگاه دیدیمش کلا واسه خودش هتله نیشخند استخر و جیم و سینما و آشپزخونه ی بزرگ و مدرن از جمله امکاناتش بودن نیشخند بعد کل نمای دادگاه شیشه ای ه و داخلش هم اصلا جای منفی ای نیست نیشخند روی سقفش اموتیکون کشیده بودن نیشخند تجربه جالبی بود خلاصه.

در ضمن این زندان برای جرمهای کوچیک مثل دزدی های کوچیک یا تصادفای رانندگی که منجر به مرگ یا صدمه جدی میشه هست و نهایت مدتی که کسی توی این زندان می مونه 5 سال هست. پس جرم ها کوچیک هستن نه مثلا قتل!
اینم یه عکس از نمای بیرونی Justice center

 

اگر عکس های بیشتر خواستید به این لینک مراجعه کنید: Best Prison in the world